
, ponieważ zajmuję dolną część łóżka piętrowego w niezbyt dużym pokoju z oknem skierowanym na zachód, w dodatku skutecznie zasłanianym przez pobliskie drzewa gdy na dworze robi się tylko ciemno nie byliśmy w stanie sprawnie układać kostek. Problemem stało się odróżnienie koloru czerwonego od pomarańczowego oraz białego od żółtego. Moja genialna dziewczyna, którą serdecznie z tego miejsca pozdrawiam wpadła na pomysł by stworzyć „oświetlenie łóżka”. Jak to jednak z facetami bywa inne „ważniejsze” sprawy wzięły górę a oświetlenie czekało na realizację do grudnia.
Założenia projektu:
- tanio
- dobrze
- możliwość regulacji intensywności oświetlenia
- prostota budowy i użytkowania
Wybór padł na 2m ciepłego białego paska LED, z jasnością regulowaną metodą PWM. Ponieważ pchanie do tego projektu mikrokontrolerów, którymi zajmuję się w wolnym czasie, było dla mnie grubą przesadą, postanowiłem wykorzystać tani i dobrze znany układ regulatora PWM w oparciu o nieśmiertelny timer 555.
[caption id="attachment_26678" align="aligncenter" width="660"]
Częstotliwość pracy oraz wypełnienie przebiegu na wyjściu 3 układu 555 zależy od wartości kondensatora C1 oraz potencjometru R1. Dla wartości ze schematu częstotliwość przebiegu wyjściowego wynosi około 225 Hz. Dodatkowo n krotne zwiększenie rezystancji potencjometru bądź pojemności kondensatora wywoła n krotny spadek częstotliwości.
Wypełnienie przebiegu wyjściowego zależy od położenia potencjometru (liniowo) oraz użytych diod D1, D2. I...
Czytaj dalej...