Quantcast
Channel: Majsterkowo - zrób to sam!
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1332

Arduino na Ubuntu Linux

$
0
0
Arduino#10
Aby zacząć zabawę z mikrokontrolerem Arduino musimy posiadać narzędzia, które nam to umożliwią. Jednym z nich, pomijając samą płytkę, komputer, kabel USB i inne akcesoria jest Zintegrowane Środowisko Programistyczne (IDE), czyli po prostu zbiór bibliotek i programów, które dają nam możliwość komunikacji z Arduino i tworzenie naszych projektów :) Na Majsterkowie znajdują się już opisy instalacji Arduino IDE dla użytkowników Windows'a, jak i Mac OS X. Użytkownicy Linux'a też mogą korzystać z dobrodziejstw tego środowiska. Poradnik będzie oparty na dystrybucji Ubuntu 12.10, czyli najświeższej stabilnej wersji tego systemu.

Pobieranie Arduino IDE

Program można zainstalować za pomocą Centrum Oprogramowania Ubuntu, jednak najprawdopodobniej nie będzie tam jego najnowszej wersji, dlatego też udajemy się na stronę arduino.cc/en/Main/Software, po czym klikamy na jeden z dwóch linków, odpowiednich dla systemu 32 lub 64 bitowego, w zależności od tego jaki posiadamy i pobieramy plik na dysk.

Strona pobierania Arduino IDE

Instalacja wymaganych bibliotek

Przed instalacją samego IDE musimy zainstalować wymagane biblioteki. Otwieramy terminal, po czym wpisujemy komendę:

$ sudo apt-get install gcc-avr avr-libc

Wyskoczy prośba o podanie hasła administratora, podajemy je po czym wciskamy Enter (podczas wpisywania hasła nie widać znaków, to normalne). System poszuka wymaganych pakietów, sprawdzi zależności, po czym zapyta nas czy kontynuować, potwierdzamy  i czekamy, aż instalacja się zakończy. Musimy jeszcze zainstalować pakiet openjdk-6-jre, więc analogicznie do poprzedniego przykładu wpisujemy komendę:

$ sudo apt-get install openjdk-6-jre

i postępujemy tak jak powyżej :) Podłączamy teraz nasze Arduino do wolnego portu USB, po czym wpisujemy w konsoli:

$ dmesg

Ujrzymy wyniki, powinny być one podobne do tych:

[ 3601.428032] usb 5-2: >new full-speed USB device number 2 using uhci_hcd [ 3601.635066] usb 5-2: >New USB device found, idVendor=2341, idProduct=0043 [ 3601.635071] usb 5-2: >New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=220 [ 3601.635075] usb 5-2: >Manufacturer: Arduino (www.arduino.cc) [ 3601.635078] usb 5-2: >SerialNumber: 749373038363514190C0 [ 3601.905761] cdc_acm 5-2:1.0: >ttyACM0: USB ACM device [ 3601.908432] usbcore: registered new interface driver cdc_acm [ 3601.908438] cdc_acm: USB Abstract Control Model driver for USB modems and ISDN adapters

System poinformował nas, że Arduino zostało wykryte i podpięte dottyACM0.

Instalacja Arduino IDE

Aby uruchomić środowisko wystarczy rozpakować w dowolnym miejscu pobrane przez nas wcześniej archiwum po czym uruchomić plik arduino. W moim przypadku plik, który pobrałem ma nazwę arduino-1.0.2-linux.tgz Otwieramy archiwum po czym wypakowujemy katalog arduino-1.0.2 na przykład na Pulpit.

Zawartość archiwum z Arduino IDE

Otwieramy katalog arduino-1.0.2, po czym klikamy dwukrotnie na plik arduino i wybieramy Uruchom.

Uruchamianie Arduino IDE

Oto nasze Arduino IDE, jednak jeszcze nie gotowe do działania :) Pierwsze uruchomienie Arduino IDE Wybieramy Narzędzia> Płytka w górnym menu i zaznaczamy naszą wersję Arduino, w moim przypadku Arduino UNO.Wybieranie modelu Arduino Teraz zajmiemy się pewnym problemem związanym z uprawnieniami do portów USB w systemie Ubuntu. Jeżeli w naszym przypadku pole wyboru portu wygląda jak na poniższym obrazku musimy się zastosować do kilku wskazówek :) Nieaktywne pole wyboru portu w Arduino IDE Domyślnie użytkownik w systemie Ubuntu nie ma pełnych uprawnień administratora, przez co nie może dowolnie korzystać z portów USB, a więc pole wyboru portu w menu jest nieaktywne. Jednym z wyjść jest używanie uprawnień root'a podczas korzystania z Arduino, ale nie jest to dobry pomysł :). Musimy więc nadać sobie odpowiednie uprawnienia do /dev/ttyACM0, czyli miejsca, w którym montowane jest nasze Arduino. W tym celu wpisujemy w terminalu:

$ sudo chmod a+rw /dev/ttyACM0

Teraz możemy włączyć ponownie Arduino IDE i wybrać port w menu Narzędzia> Port szeregowy.Wybieranie portu w Arduino IDE

Uruchomienie przykładowego programu

Nasz kompilator jest gotowy do pracy, dla przykładu możemy wybrać z menu Plik> Przykłady> Basics na przykład pozycję Blink. Widoczny program ma za zadanie mruganie diodą podpiętą pod pin 13 w odstępach 1 sekundowych. Jest to swoisty „Hello World” w świecie elektroniki :) Dokładny opis i podstawy programowania w Arduino znajdują się w artykule Łukasza - Od czego zacząć zabawę z Arduino?Wysyłanie programu do Arduino Możemy teraz kliknąć na przycisk Załaduj, w celu wysłania kodu do urządzenia. Komunikat o poprawnej kompilacji i wysłaniu programu do Arduino Po chwili ujrzymy napis Ładowanie zakończone pomyślnie, nasz program siedzi już w Arduino i jest gotowy do działania :) Czytaj dalej...

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1332

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>